Keli faktai apie ADHD nervų sistemą : lengvai nuobodžiauja, jautriai reaguoja į blaškymą, linkusios intensyviai vis kažką atrasti ir kurti. Jei užaugote su ADHD simptomais, tikėtina, kad visada jautėtės “kitoks”.

Taip, ADHD mąsto kitaip, renkasi kitaip, reiškiasi kitaip, stengiasi kitaip ir dirba tikrai kitaip. Tėvai, mokytojai, kolegos, sutuoktiniai ir net draugai stebisi (ar visada stebėjosi), kaip galima rezultatų siekti be sistemos ir gyvenimo plano. Dažnas yra gavęs pastabą, kad laikas susiimti ir pradėti normalų gyvenimą.

Tarsi imigrantai, kuriems liepta asimiliuotis į vyraujančią kultūrą ir tapti tokiais pat kaip visi. Deja, niekas nepasako, kaip tai daryti. Niekas neatskleidžia ir tiesos, kad būtent ši asimiliacija ir sukelia didžiausią liūdesį. Nes reikia išmokti NEBŪTI savimi.

Pagrindinė kliūtis, trukdanti suprasti ir valdyti ADHD, yra klaidinga prielaida, kad ADHD asmenys gali ir turi būti tokie pat kaip ir visi kiti. Tiek neurotipams, tiek su ADHD, pateikiame išsamesnį paveikslą, kodėl ADHD asmenys daro tai, ką daro.

Nors vyrauja nuomonė (ir ji tikrai pagrįsta), kad šio tipo žmonės nebaigia darbų, iš tikro ADHD yra linkę save dedikuoti, kai reikia rasti sprendimą. Jie įsigilins į problemą, skirs visą reikalingą laiką informacijos rinkimui ir faktų analizei, jie atseks problemos domino efektą backwards ir gražiai pristatys susistemintą atsakymą. ADHD pasižymi tuo, ką Paul Wender (labiausiai tikėjo psichikos sveikatos svarba nuo 1970m., kai tuo abejojo daugelis) vadino, “nepaliaujamu ryžtu”.

Suprasti ADHD

1.Nefunkcionuoja linijiniame pasaulyje

ADHD pasaulis yra kreivinis. Praeitis, dabartis ir ateitis niekada nėra atskiros ir skirtingos. Viskas yra dabar. ADHD žmonės gyvena nuolatinėje dabartyje ir jiems sunku mokytis iš praeities ar žvelgti į ateitį, kad pamatytų neišvengiamas savo veiksmų pasekmes. “Veikti negalvojant” yra impulsyvumo apibrėžimas ir viena iš priežasčių, kodėl ADHD sunku mokytis iš patirties.

Tai taip pat reiškia, kad ADHD asmenims sunkiau organizuoti – planuoti ir nuosekliai atlikti tam tikras užduoties dalis. Neurotipiniame pasaulyje užduotys turi pradžią, vidurį ir pabaigą. ADHD pasaulyje nežinia, kur ir kaip pradėti, nes neapčiuopiama pradžia. Dažnai pastebėsite, jog ADHD asmuo lengvai šoka į užduoties vidurį ir dirba visomis kryptimis vienu metu. Organizavimas tampa nepavydėtina užduotimi, nes organizacinės sistemos veikia pagal linijiškumą, svarbą ir laiką.

2.Pervargę nuo minčių ir emocijų srauto

ADHD gyvenimą patiria intensyviau ir aistringiau nei neurotipai ir tokia nervų sistema retai kada būna ramybės būsenoje. Ji nuolatos nori kur nors dalyvauti ar įsitraukti į ką nors įdomaus ir sudėtingo. Dėmesys, kurį gali skirti ADHD asmuo, niekada nebūna “deficitinis” ar po truputį. Jis visada bus perteklinis. Kai ADHD žmonės nėra nesusikoncentravę (hyperfocused), jų mintyse vienu metu ir be jokios aiškios priežasties sukasi begalės reikalų. Sunku suprasti? Įsivaizduokite, jog su Jumis vienu metu kalba 5 asmenys. Ką beveiktumėte, ką bedarytumėte, minčių srautas nemažėja.

Daugelis ADHD žmonių negali atsijoti jutiminės informacijos. Kartais tai susiję tik su viena jutimo sritimi, pavyzdžiui, klausa. Šis reiškinys vadinamas hiperakuzzija (sustiprinta klausa), net jei trikdžius sukelia kitas iš penkių pojūčių. Štai keletas pavyzdžių: mažiausias garsas namuose neleidžia užmigti ir užvaldo gebėjimą jo nepaisyti, bet koks judesys, kad ir koks mažas, blaško dėmesį. Arba tam tikri kvapai, kurių kiti nepastebi, verčia ADHD žmones palikti patalpas.

ADHD pasaulį nuolat trikdo išgyvenimai, apie kuriuos neurotipiniai asmenys nenutuokia. Štai kodėl daugeliui ADHD asmuo gali atrodyti keistas, įkyrus, reiklus ir reikalaujantis per daug dėmesio. Tai yra tiesiog mūsų tapatybės dalis.

3.Daug kokybiško darbo per trumpą laiką

ADHD asmenys dažnai gali įkristi į susitelkimo būseną ir per trumpą laiką atlikti daug aukštos kokybės darbų.

  • Terminas jau sekantį rytą, o idėja tik abstrakti.
  • 120kv.m. plotas sutvarkomas per pusdienį, belaukiant svečių.
  • Visas studijų semestras sutalpinamas į vieną savaitę ar net naktį.

Kai kurie susikuria krizes, kad išsiskirtų adrenalinas. Jis “priverčia” susitelkti ir veikti. Šie “Katastrofų meistrai” lengvai susidoroja su intensyviomis krizėmis ir dažnas pasakys, kad būtent tada jaučia, koks aštrus būna protas ir kaip gerai priimami sprendimai.

4.Ne visada viską padaro

Šio tipo žmones glumina ir vargina, kai reikia pradėti ir tęsti asmeniškai nuobodžius darbus, o visą dėmesį norisi skirti daug įdomesniam projektui. Tai nėra susiję su tuo, kad jie nenori ar nesugeba atlikti užduoties. Jie žino, kad yra gabūs ir pajėgūs, nes tai įrodė daugybę kartų. Visą gyvenimą trunkantis nusivylimas yra tas, kad jie niekada negali būti tikri, jog sugebės įsitraukti, kai iš jų bus tikimasi (kai nuo jų priklausys kiti). Kai ADHD žmonės mato save kaip nepatikimus, jie pradeda abejoti savo gabumais ir jaučia dėl to gėdą.

5.Stengiasi maskuoti simptomus ir prisitaikyti

Kažkuriam gyvenimo momente, kūno hyperaktyvumas pereina į hyperaktyvų protą. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl ADHD protas yra nuolatos neramus ir asmuo rodos niekada nenustoja kažką veikti ar kalbėti. Jie rodos niekaip neišsikrauna. Šitoks protas dar dažnai nerimauja ar gerai maskuoja simptomus ir ar tinkamai prisitaiko prie aplinkos. Tai trukdo įsitraukti į akimirkas, stebėti aplinką, klausytis kitų žmonių, atsipalaiduoti tiek, kad užmigtų naktį (būtent naktį mintys pačios grasiausios), ir turėti ramybės periodų.

Neramus protas yra linkęs tūnoti toli nuo realybės ir kurti surrealybę. Dažnam neurotipinis pasaulis yra nepakankamai greitas ir nuobodus. ADHD asmenims jis nėra toks ryškus kaip fantastinės idėjos, kurias jie turi savo mintyse. Ten tiesiog viskas ryškiau ir įmanoma.

6.Nepavyksta susiorganizuoti kasdienos

ADHD žmonių protas – tai didžiulė ir neorganizuota biblioteka. Joje yra daugybė informacijos ir ji egzistuoja įvairiais pavidalais – kaip straipsniai, vaizdo įrašai, garso įrašai, interneto puslapiai – taip pat formomis ir mintimis, kurių niekas niekada anksčiau neturėjo. Tačiau nėra kortelių katalogo, o “informacija” nėra suskirstyta pagal temas.

Kiekvienas ADHD turi savo sistemą ir savitą būdą prisiminti, bet kaip ir svarbūs daiktai namuose (gink Dieve, svarbūs kam nors kitam), kurie neturi pastovios vietos, taip ir svarbi infomacija, neturi savos vietos.

Darbinė atmintis – tai gebėjimas mintyse turėti prieinamus duomenis ir gebėti jais manipuliuoti, kad būtų galima sugalvoti atsakymą ar veiksmų planą. ADHD asmens galva yra pilna gyvenimo smulkmenų (“Kur mano raktai?”, “Kur pastačiau automobilį?”), todėl naujoms mintims ir prisiminimams lieka mažai vietos. Kad atsirastų vietos naujai informacijai, reikia ką nors pamiršti.

7.Miglotas savęs suvokimas

Nors daugelis ADHD žmones mato, kaip labai draugiškus ir komunikabilius, patys ADHD asmenys menkai save suvokia pasaulio dalimi (labiau savo pasaulio dalimi). Jie gerai skaito kitus žmones, bet ADHD žmogui sunku kiekvieną akimirką žinoti, kaip jam pačiam sekasi, kokį poveikį jis daro kitiems ir kaip dėl to jaučiasi kiti. Kartais toks atitolimas nuo aplinkos ar situacijos gali kitiems atrodyti kaip abejingumas, socialinė nebranda ar net narciziškumas. Kad išvengtų nesusipratimų, ADHD asmenys yra linkę save dozuoti, pagal tai, kiek aplinka yra atvira jį priimti.


8.Neturi laiko pojūčio

Viskas vyksta “čia ir dabar” arba visai nevyksta. Ar pastebėjote, kad didžioji dalis ADHD nenešioja ir neturi laikrodžio. Daugiau nei pusė tų, kurie nešioja laikrodį, jo nenaudoja pagal paskirtį, o nešioja kaip papuošalą. ADHD asmenims dienos ir savaitės tirpsta, nes jie laiko tiesiog nejaučia.

Nuo vaikystės ADHD žmonių prašo prisitaikyti, o ne atrasti savo stipriąsias puses ir suprasti tikrąsias savo galimybes. Vis dėl to galima išvengti daug nesusipratimų, jei viena pusė nesitikės normalumo, o kita galės saugiai pasidalinti, kas yra reikalinga savotiškam gyvenimo būdui.

ADHD asmenys nuverčia kalnus ir puikiai susidėlioja prioritetus, kai pajaučia, jog gali visas jėgas skirti kūrybai: nauja sistema, nauja pastato architektūra, naujas skonis, nauja formulė, nauja knyga, nauja įmonė, naujas siluetas, naujas įstatymas, naujas standartas.

Jie yra linkę užsispyrusiai ieškoti sprendimo ir to saldaus “AHA” momento, negailėdami nei jėgų, nei naktų. Ne visi ADHD yra menininkai, bet visiems ADHD spredimų paieškos ir yra kūryba.

p.s. keista, kad polinkį nuolatos kažką kurti vis dar vadina sutrikimu. Ar ne?

0 Shares:
4 comments
  1. Skaitau ir pritariamai linksiu galva – viskas viens prie vieno mano vaiko elgesyje! Pradedu pagaliau nutuokti kas ir kaip vyksta jo pasaulyje. Ačiū!

  2. Nuostabus straipsnis, lyg būtų parašyta apie mane. Kiek vienas punktas, kiek vinas požymis tiesiai į dešimtuką. Dabar belieka išmokti kaip tą suvaldyti, pastaruoju metu vis sinkiau sutelkti dėmesį, jei tiksliau nebepakanka įprastomis sąlygomis gauti adrenalino ir susitelkti, ankščiau buvę “saugikliai” tiesiog nebeveikia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like