Įsibėgėjus pasaulinei pandemijai daugelis ADHD jaučiamės išsekę. Nuolatos pavargę, nors nieko negalime atlikti ar bent pradėti. Daugeliui tai atrodo, kaip paprasčiausia tinginystė. Mums tai – ADHD paralyžius.

Dėmesio stokos ir hiperaktyvumo sutrikimas (ADHD) yra neurologinė raidos būklė, kuriai būdingi hiperaktyvumo, impulsyvumo ir neatidumo simptomai. Deja, suaugusieji ir vaikai, turintys ADHD smegenis, dažnai vadinami nemotyvuotais, tingiais ar net apatiškais. Tai nėra tinginystė. Šis “nejudrumas” ar “vangumas” dažnai atspindi vykdomosios funkcijos (kognityvinės) sutrikimus. Šiuos sutrikimus BŪTINA suprasti, kad būtų galima ištaisyti paplitusią klaidingą nuomonę apie ADHD.

ADHD ir vykdomoji funkcija (kognityvinė).

Vykdomosios funkcijos trūkumai turi įtakos asmens gebėjimui pradėti, organizuoti ir išlaikyti pastangas atliekant užduotį. Asmuo net gali patirti paralyžiaus jausmą, susijusį su užduotimi ar projektu, – jis nori pradėti, bet niekaip negali pasistūmėti į priekį. Šie vykdomosios funkcijos skirtumai turi įtakos ADHD asmeniui, bet taip pat gali sukelti neigiamą kitų žmonių reakciją. Jie tampa sutrikę ir nusivylę, nes ADHD asmuo gali būti itin nenuoseklus ir gebės gerai atlikti užduotį, bet tik jei ji bus stimuliuojanti ir įdomi.

Bet vos nauja pataps perprasta ir suprasta, bei prasidės pasikartojantys veiksmai, ADHD asmens produktyvumas pasikeis.

Nuobodulys ir motyvacija

Net jei asmuo sugeba pradėti užduotį, jam gali būti tikrai sunku išlikti budriam ir atkakliai dirbti. Nors jis ir žino, ką turi daryti, kad užbaigtų darbą, kaip besistengtų, jam tiesiog nepavyksta. Dėl nuobodulio ADHD vaikams ir suaugusiesiems kyla įvairių problemų. Išlaikyti dėmesį ties nuobodžia užduotimi gali atrodyti beveik neįmanoma, nes protas natūraliai krypsta (craving) ten, kur daugiau jaudulio, gyvasties, stimuliacijos ir naujovių.

Gali atsitikti ir taip, kad po pasikartojančių nusivylimų nebaigtais projektais ADHD asmenys gali pradėti jausti vis mažesnę motyvaciją prieš pradedant bet kokį darbą. Nesvarbu, kaip bejaudintų startas, vis vien tai nusibos (net starto jaudulys gali kelti nerimo pojūtį).

Produktyvus ištisus metus?

ADHD asmenys gali būti ir dažnai yra itin produktyvūs ir kūrybiški. Fantastiškos ADHD smegenys (neurodiverse) tinkamomis aplinkybėmis veikia greitai, operatyviai ir gali išgelbėti ne vieną situaciją (ar sukurti dar vieną tendenciją).

Pastaruoju metu save matuojame produktyvumu: kiek galima sutalpinti į vieną dieną? Ir taip kiekveiną dieną. Kiekvieną rytą jausti spaudimą turėti motyvacijos dar vienai produktyviai dienai. Mėnuo, sezonas ir visi metai. Net gamta neduoda vaisių ištisus metus.

ADHD žmogų labiausiai vargina spaudimas būti produktyviam kasdien. Tiesa ta, kad ADHD asmenybės bruožas yra “viskas arba nieko”. Mes negalime dirbti po truputi ir būdami perfekcionistais bei gerais savikritikais, nuolatos nerimaujame, kad per dieną vėl neišpildysime viso plano. Būtent dėl šios savybės, mes nuolatos nerimaujame, nes lyginame save su kitais (neurotypical) ir stebimės, kaip galima dirbti po truputi ir nuosekliai. Kaip keistai beskambėtų, bet ši mintis gali paralyžiuoti dar ryte, prieš nuskambant žadintuvui.

Štai kodėl šis nuovargis yra tikras, kaip ir ADHD paralyžius.

Kas yra ADHD paralyžius?

Kiekvienas ADHD asmuo stresą patiria savitai. Kai kuriuos chaosas ir intensyvumas stimuliuoja, kiti jaučia, kad vos vos laikosi. ADHD paralyžius yra smegenų atsakas į patiriamą stresą ar emocijų perteklių.

  • ADHD smegenys sunkiai reguliuoja emocijas. ADHD žmonės yra jautresni, labiau emocionalūs ir menkai toleruoja nusivylimą (net jei to visai neišreiškia). Kai emocijų yra per daug, asmuo jaučiasi ypač nepatogiai ir slegiančiai, bei natūraliai įkrenta į sąstingio būseną.
  • ADHD smegenys sunkiai reguliuoja jaudulio būsenas. Smegenų skenavimas (brain MRI) rodo, kad ADHD smegenys kartais gali būti “hiper-sujaudintos”(labiau nei norma) arba “hipo-sujaudintos” (daug mažiau nei norma). Nepakankama stimuliacija ADHD smegenis migdo ir tai paaiškina, kodėl asmuo gali praleisti visą dieną lovoje. O patyrus per daug nei įprasta, jos sustingsta. Hipo būsena ištinka ir tada, kai patiriama per daug streso ir smegenys taip save apsaugo nuo negrįžtamo perdegimo ar kitų emocinių sutrikimų.
  • ADHD protas yra linkęs klaidžioti arba įstrigti su viena mintim. Ši savybė leidžia vienu metu dirbti ir samprotauti. Štai kodėl daugelis ADHD gali vienu metu skaityti, klausytis muzikos ir mintyse analizuoti problemą. Liūdna, bet vienu metu galima ir stipriai nerimauti, bei aktyviai analizuoti, kodėl patiriamas stresas (analizuoti, bet negalėti inicijuoti veiksmo, kad problema išsispręstų).

Pastarieji metai ADHD asmenis nenustoja “stimuliuoti” (pandeminis naujienų ciklas, judėjimo ribojimai, netikrumo jausmas, neišvengiama rutina, prarastas darbas, darbas namuose su mažais vaikais, sergantys mylimi žmonės, nuotolinis mokymasis ir darbo skambučiai, tarpasmeniniai santykiai ir …). Mes taip ilgai gyvenome hiper-stimuliuojančioje būsenoje, kad nepastebimai perėjome į pasyviąją hipo būseną, saugodami save nuo didesnių bėdų.

Vis dėl to ADHD paralyžius nėra tinginystė, o mechanizmas, kuris saugo ADHD smegenis geresniems laikams.

0 Shares:
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like