Billas Gatesas, Waltas Disney’us, Richardas Bransonas, IKEA įkūrėjas ir pirmininkas Ingvaras Kampradas, “Jet Blue” įkūrėjas Davidas Neelemanas, “Cisco Systems” generalinis direktorius Johnas T. Chambersas, Jimas Carrey ir Howie Mandelis turi ADHD. Kai žmogui diagnozuojamas ADHD, jam pasakoma, kokios yra jo silpnosios pusės, bet retai pabrėžiamos stipriosios. Tad nelieka nieko kito, kaip tik prisitaikyti prie aplinkos. Bet prisitaikyti nėra lygu sėkmei.
Nors mus guodžia, kad pasaulyje yra daug garsių ir sėkmingų žmonių su ADHD, niekas neduoda manual ar gido, kaip iki to nueiti. Kaip įdarbinti ADHD savybes? Skaitydami daug tekstų ir istorijų suprantame vieną, kad didžiosios problemos prasideda mokyklose ir dažnam ten pat jos ir baigiasi, nes po 12 mokslo metų pagaliau pajaučia laisvę save išreikšti pilnai (pilniau). Ieškodami gido už Jus, norime išvardinti stipriąsias ADHD savybes, kad po diagnozės pasijaustumėte, jog turite bilietą iš šios nežinios.
Taigi:
Gebėjimas spręsti problemas: Jūsų protas turi gebėjimą matyti didesnį paveikslą. Štai kodėl natūraliai įžvelgiate įvairesnius situacijų sprendimus ir gebate sujungti detales į didesnę visumą. Kadangi Jūsų mintys nėra linijinės, sugebate rasti sprendimus, kurių kiti nepastebi. Congrats!
Hipersusitelkę: Jei gerai išnaudosite šią super savybę, būsite tiesiog nesustabdomi. Primename, kad hipersusitelkimas įsijungia ne tik tada, kada įdomu, bet ir tada, kai ieškote sprendimo, kuriai nors problemai, kuri patiems yra nepatogi. Congrats!
Kūrybiškumas: ADHD žmonėms nebūna juoda ir balta. Viskas įmanoma ir bus įmanoma. Jūs randade būdų, kaip įgyvendinti sprendimus ir įkyriai grįžtate prie užduoties, kol randate visus atsakymus. Congrats!
Intuityvūs: ADHD smegenys yra užprogramuotos nuolatos stebėti aplinką, žmones, detales, sekas, veiksmo ir pasekmių galimybes ir pan. Štai kodėl nuostabiai nujaučiate, kada kas nors įvyks, ir numatote, kas nutiks toliau. Kitiems tai atrodo, kaip puiki nuojauta. Congrats!
Idėjų generavimas: ADHD įkvėptas išradimas yra Davido Neelemano e. bilietas. Kiekvieną kartą skrisdamas jis vis pamesdavo savo lėktuvo bilietus, todėl sukūrė sistemą, kuriai nereikėtų popierinio bilieto. Jūs ne tik gerai identifikuojate problemos priežastis, bet ir novatoriškai ieškote sprendimų. Congrats!
Rizikavimas: ADHD retai kada ilgai svarsto prieš priimdami sprendimą. Nes jei užtruks, pamirš ir niekada neįgyvendins savo sumanymų. Štai kodėl šio tipo žmonės yra linkę rizikuoti, nes iš tikrųjų “dabar arba niekada”! ADHD intuicija leidžia greitai paskaičiuoti galimybes ir tik ADHD žmogus žino, kad tai nėra rizika, o sėkmė, nes dopaminas neišsiskiria patyrus nesėkmę. Congrats!
Energijos perteklius: Tai buvo ir yra didžiausia problema mokyklose, bet vos paliekate edukacijos įstaigas, suprantate, kad ADHD savybes galima įdarbinti ir labiau pilnai save išreikšti. Congrats!
Humoro jausmas : ADHD žmonės moka puikiai ir subtiliai pasijuokti iš savo gyvenimiškų situacijų. Kol galite iš savojo gyvenimo pasijuokti, žinokite, kad dar turite sveiką nuovoką ir ryšį su realybe. Congrats!
Multitaskinimas: Nors tyrimuose teigiama, kad kelių užduočių atlikimas vienu metu gali būti neveiksmingas, bet daugeliui ADHD puikiai sekasi ir yra produktyvesni, kai vienu metu atlieka daugiau nei vieną užduotį. Congrats!
Atkaklumas: Dauguma ADHD vaikų ir suaugusiųjų deda dvigubai daugiau pastangų nei jų neurotipiniai bendraamžiai, kad pasiektų neįmanomų dalykų. Tai ugdo gilų ryžtą bandyti dar kartą, kol pavyks. Congrats!
Atjauta: Būdami “kitokie”, ADHD turintys žmonės gali būti užjaučiantys; mes visada palaikome silpnesniuosius ir dalijamės besąlygiška meile su kitais, kurie susiduria su sunkumais. Congrats!
Priėmimas ir tolerancija: Mes patiriame pasaulį savitai ir suvokdami savo kitoniškumą, galime gerai suprasti ir kitų sunkumus ir skirtumus. Congrats to us!
O čia – asmenybės, kurios kažkaip be plano, bet pasitikėjo ADHD nuojauta:

Dav Pilkey: žymus rašytojas ir iliustratorius išgarsėjo dėl savo knygų serijos “Kapitonas bekelnis”. Jis ne kartą buvo baustas mokykloje dėl savo išsišokimų, kurie buvo jo ADHD pasekmė. Šią garsiąją knygų seriją jis pradėjo kurti, kai mokykloje dėl drausmės sėdėjo po pamokų.
Agatha Christie: viena garsiausių visų laikų rašytojų. Jos knygos išverstos į 103 kalbas, iš viso jų parduota keturi milijardai egzempliorių. Gyvenimo metu jai nebuvo diagnozuota ADHD, tačiau visuotinai žinomos jos ADHD savybės ir sunkumai dėl disgrafijos.
George’as Bernardas Shaw: vienas iškiliausių airių dramaturgų, 1925 m. gavęs Nobelio literatūros premiją. Jis parašė daugiau nei 100 pjesių ir buvo žinomas dėl aršios kritikos to meto švietimo sistemai.
Supratingas žmogus prisitaiko prie pasaulio, o neprisitaikėlis atkakliai stengiasi pritaikyti pasaulį prie savęs. Todėl visa pažanga priklauso nuo neprisitaikančio žmogaus.
George’as Bernardas Shaw
Jules Verne: Jis negalėjo susikaupti ties mokyklinėmis užduotimis, tačiau nuo mažens mėgo rašyti. Mokslinės fantastikos žanro pradininkas. J. Vernas, kartu su H.Dž. Velsu, laikomas „Mokslinės fantastikos tėvu“. Daugelio mylimos knygos: „Kelionė į Žemės centrą“, „Nuo Žemės į Mėnulį“, „20000 mylių po vandeniu“, „Aplink pasaulį per 80 dienų“ ir kt.

Karina Smirnoff: iš Ukrainos kilusi sportinių šokių meistrė yra puikus pavyzdys sportininkų, turinčių ADHD, kurie užsispyrusiai siekia geresnių rezulatų. Kad išliktų susikaupusi, ji vartoja vaistus. Ji tapo penkiskart JAV čempione, nacionaline čempione, pasaulio trofėjaus čempione.
Simone Biles: daug apdovanojimų pelniusi gimnastė. Ji laimėjo 19 pasaulio čempionatų ir olimpinių žaidynių aukso medalių (ji vartoja vaistus).
Michael Phelps: vaikystėje mokytojai jam kartojo, kad jam gyvenime nieko nepavyks. Tačiau Maiklas nepasidavė ir tapo puikiu plaukiku, laimėjusiu 23 olimpinius aukso medalius.
Jei kažkuris nesupranta ADHD, nereiškia, jog jis žino geriau.
Redakcija primena
Terry Bradshaw: Vaikams ir suaugusiesiems, turintiems ADHD, gali būti sunku susikaupti ir stovėti vietoje. Terry taip pat patyrė sunkumų mokykloje ir nusprendė savo dėmesį nukreipti į sportą. Galiausiai jis tapo “Super Bowl” LEGENDA.
Michaelas Jordanas: Jis žinomas kaip geriausias visų laikų krepšininkas. Tačiau jis niekada nebuvo visiškai patenkintas tuo, ką pasiekė, ir visada stengėsi atrasti save, o tai taip pat laikoma dažnu ADHD simptomu.

Loyle Carnel: Carnelis tiki, kad būtent ADHD padėjo jam tapti sėkmingu dainininku ir muzikantu. Kai buvo jaunas, jis negalėjo suprasti, kokia tai problema, bet kai jam buvo diagnozuotas ADHD ir disleksija, jis tai pavertė teigiamais dalykais savo gyvenime.
Solange Knowles: Daininkei ADHD buvo diagnozuotas dukart, nes jai buvo sunku patikėti, kad jos savijauta turi diagnozę – panašiai jautėsi daugelis jos kolegų: užmaršumas, polinkis pradėti darbus ir jų nebaigti, dirbti naktimis, o vėliau perdegti. Dabar ji drąsiai ir viešai kalba apie tai, kad nediagnozuotas ADHD visuomenei labai daug kainuoja.
Will.i.am: “Black Eyed Peas” narys yra dėkingas ADHD už beribį kūrybiškumą, kuris labai pasitarnavo jo karjeroje. Jo teigiamas požiūris įsitvirtino dar vaikystėje, kai mama jam nuolatos kartojo, jog jog jis privalo išnaudoti savo kūrybiškasias savybes. Ji nuolatos juo tikėjo ir palaikė.
Adamas Levinas: ADHD buvo diagnozuotas dar vaikystėje ir jis atvirauja, jog simptomai jam trukdė ne tik mokykloje, bet ir muzikinėje karjeroje. Vartoja vaistus ir atvirai skatina žmones kreiptis pagalbos į specialistus.
Justin Timberlake: Jis yra vienas garsiausiai žinomų pasaulio žvaigždžių, bet jis per daug nekalba apie šią diagnozę. Apie tai yra užsiminęs viename interviu.
“Turiu OCD ir ADD. Pabandykite su tuo gyventi”
Justin Timberlake. Nekontroliuojamos bei pasikartojančios mintys ir elgesys, kurį norisi kartoti vėl ir vėl, kai kūnas nuolatos reikalauja veiksmo ir dopamino. Kombinacija – ne kiekvienam.
Johnas Lennonas: Dainininkas, dainų autorius ir taikos aktyvistas turėjo ne tik ADHD, bet ir disleksiją. Kentėjo dėl mitybos sutrikimų, bei turėjo nepaaiškinamą fetišą tam tikram maistui. Jis padėjo formuoti populiariąją muziką ir darė jai įtaką ir kaip solo atlikėjas, ir kaip “The Beatles” narys.

Zooey Deschanel: garsi aktorė, kuri įrodė, kad gyventi su ADHD gali būti ne taip jau ir sunku. Nors ji nenaudoja jokio ADHD gydymo, tačiau rankdarbiai jai padeda išlaikyti susitelkimą ir ramų protą.
Emma Watson: Hermiona filme “Haris Poteris”. Nieko daugiau rodos ir nereikia pridurti. Ar ne?Diagnozuota vaikystėje, to dėka dabar gali lengviau suvaldyti simptomus.
Michelle Rodriguez: Ji buvo viena atviriausių garsių žmonių su ADHD, kuri noriai dalinosi savo istorija. Ji hiperaktyvumą ir nenuvaldomą charakterį išnaudojo filmuose “Dingę” ir “Greiti ir įsiutę”.
Woody Harrelsonas: dar vienas apdovanojimų pelnęs aktorius, kuris neslepia turintis ADHD.,
Ryanas Goslingas: Jis laimėjo ne tik širdis, bet ir “Auksinį gaublį”. Jis yra dar vienas pavyzdys kad dėl sunkumų mokykloje dėl ADHD, turėjo jėgų tai paversti apdovanojimų pelniusia karjera Holivude. Bet vis dėl to užkliūva, kad ADHD asmenys savo mokyklines nesėkmes ir traumas turi kažkuom paversti… Tas vis mokyklos akcentas…
Willas Smithas: “Forbes” jį priskyrė prie “pelningiausių žvaigždžių”, taigi jo sėkmė yra daugiau nei akivaizdi, nepaisant jo būklės. Turint omeny, kad jam vis dėl to tai nepadėjo išsirinkti geros žmonos.
Jimas Carrey: Jis kovojo su ADHD, dabar lyg ir tuo mėgaujasi. Aktorius iš tiesų sužavėjo drąsiai naudodamas visus simptomus savo vaidmenyse. Visi personažai pasižymi tam tikromis ADHD savybėmis, jei žiūrėsite filmus, pastebėsite.
“Žmonės nuolat kalba apie depresiją. Skirtumas tarp depresijos ir liūdesio yra tas, kad liūdesys kyla dėl aplinkybių – dėl to, kas jums atsitiko ar neatsitiko, arba dėl sielvarto, ar dėl ko nors kito. Depresija – tai jūsų kūnas, sakantis eina š**t, nebenoriu būti šiuo personažu, nebenoriu pasauliui palaikyti šio sukurto vaidmens. Man to per daug. Turėtumėte galvoti apie žodį “depresija” kaip apie “gilų poilsį”. Jūsų kūnui reikia depresijos. Jam reikia gilaus poilsio nuo personažo, kurį stengėtės suvaidinti.”
Jim Carrey, pasinerus į tapybą ir atsisakius vaidybos.
Ši būsena, apie kūrią kalba Jimas, yra labai panaši į tą, su kuria gyvena ADHD žmogus, kai vis slepia simptomus. Tai labai vargina ir priveda prie tam tikrų emocinių sutrikimų. ADHD dažnai lydi visokios įdomios mintys ir jos priverčia pasaulį matyti kitu kampu, giliau, įžvelgiant net skaudžią esmę. Kai jautiesi kitoks ir esi jau pavargęs nuo mandagumo bei šypsenos, renkiesi ramybę, kartais vienatvę, save patį ir tylą. Kai kuriems atrodo, kad žmogus, ką tik buvęs linksmas, staiga tapo liūdnas, o jis tiesiog nustojo būti NESAVIMI.
ADHD savybės gali padėti pasiekti sėkmę, bet visada reikia pasverti, ar ji svarbi dėl paties savęs, ar dėl poreikio pagaliau būti priimtu ir pripažintu.
Kad nebūtų per ilgas užsiėmimas scroll’inti tekstą, štai kitos asmenybės, apie kurių ADHD istorijas galite rasti paieškos sistemoje, prie vardo pavardės pridėję trumpinį ADHD. Vieni super produktyvus, kiti neilgai gyveno, kiti be perstojo žaidė su elektra, kol pagaliau kažkas gavosi. Žinote, ADHD asmenys labai jaučia neteisybę ir jie gali dėl teisybės ryžtis dideliems žygdarbiams. Kaip A. Lincoln’as, kuris buvo prieš vergovės plitimą ir tapęs prezidentu, paskelbė 1863m. Išlaisvinimo Aktą. Stevas Jobsas norėjo mygtukus pakeisti švelniais prisilietimais prie ekrano, kas įtakojo kitus procesus, kaip swaipinimas, beieškant antrosios pusės ar dopamino. Winstonas galėjo dirbti ypač stresinėse situacijose, išlaikydamas pavydėtinai šaltą protą. Dėl šios savybės, ADHD žmonės yra more then welcome pozicijose, kur stresas ir adrenalinas yra daily basics. Kompozitoriai gali supinti garsus sluoksniais ir nustebinti žmones šimtmečiais į priekį. When ADHD is used well, it can be really charming.
Kurt Cobain | Benjamin Franklin | Thomas Jefferson | Danny Glover |
Tom Cruise | Richard Branson | Abraham Lincoln | Alexander Bell |
Vincent Van Gogh | Wilbur Wright | Winston Churchill | Whoopi Goldberg |
Pablo Picasso | Elvis Presley | Steven Hawking | Muhammed Ali |
Bill Gates | Beethoven | Eleanor Roosevelt | Cameron Diaz |
Walt Disney | Mozart | Steve Jobs | Megan Fox |
Albert Einstein | John Kennedy | Leonardo Da Vinci | Stevie Wonder |