O ar žinojote, kad miegas ir poilsis nėra tas pats? Dirbdami daug ir intensyviai, klaidingai tikimės, kad pailsėsime užmerkus akis nakčiai. Perdėtas produktyvumas skatina žmones ir ypač ADHD ilsėtis, kai viskas bus atlikta, nes kitu atveju – tai nėra poilsis, o tiesiog tinginystė. Poilsis nėra tinginystė, tai yra lygu atsikūrimui (recharge) ir ADHD žmogui reikia to išmokti.

Recharge sudedamosios dalys

Fizinis poilsis, kuris gali būti pasyvus arba aktyvus. Pasyvus fizinis poilsis apima miegą ir snaudimą, o aktyvus fizinis poilsis – atkuriamąją veiklą, pavyzdžiui, jogą, tempimą ir masažo terapiją, padedančią pagerinti kūno kraujotaką ir lankstumą.

Protinis poilsis. Vakare sunku išjungti smegenis, nes galva perpildyta dienos įspuždžiais ir išgyvenimais? Ir net jei miegame septynias-aštuonias valandas, nubudus atrodo, jog visiškai nemiegojome? Tai reiškia, kad mums trūksta protinio poilsio. Tam nereikia mesti darbo ar išvykti atostogų. SPRENDIMAS: trumpos pertraukėlės kas dvi valandas gali padėti suvaldyti dienos emocijas.

Jutiminis poilsis. ADHD žmonės dažnai renkasi high level of stumulation, kad išlaikytų protą susitelkusį (ausinės, kava, energetiniai gėrimai, ekranai fone ir pan.). Po hipersusitelkimo, galite jausti fizinį šleikštulį ar nuovargį. Darbas nuveiktas, bet nervinė sistema ištaškyta. Ryškios šviesos, kompiuterių ekranai, foninis triukšmas ir daugybė pokalbių – nesvarbu, ar jie vyktų biure, ar per “Zoom” skambučius – gali gerokai erzinti. SPRENDIMAS: viduryje dienos minutei užmerkti akis (jei galite užsiriškite akis), kad visiška tamsa leistų akims pailsėti. Naudokite ausines, kurios nutildo aplinkos triukšmą. Taip pat kiekvienos dienos pabaigoje sąmoningai atsijunkite nuo elektronikos. Nenustebkite, jei erzins ir rūbai ar tam tikra medžiagos tekstūra. Kai yra pervargusi sensorika, norisi tiesiog išsinerti iš visų sluoksnių (fizinių ir tariamų). jei sunku namuose atsitraukti nuo ekranų, išeikite į mišką. Miško terapija labai padeda atstatyti išsekusią nervinę sistemą.

Kūrybinis poilsis. Šis poilsio tipas ypač svarbus tiems, kurie kasdien sprendžia problemas ar kuria naujas idėjas. Jūs neturite jaustis motyvuotas kažkam kiekvieną dieną, nuolatos kuriant, galima ne tik greitai perdegti, bet ir pamesti gebėjimą grožėtis aplinka, gamta, santykiais ar net muzika. SPRENDIMAS: leiskite sau kurią nors dieną niekuo nesirūpinti ir nieko nespręsti. Tai nėra lengva, bet pailsinti sielą būtina bent vieną kartą per savaitę. Poilsis pataps malonesnis, jei tomis dienomis leisite sau grožėtis menu ar tiesiog gražiu vaizdu. Išvykite, kur nors, nes namų sienos retai kada sukelia įvepimo bangą. Nieko nesprendžiate, nieko neplanuojate, nieko nenarpliojate.

Emocinis poilsis. ADHD žmogus, kuris visą darbo savaitę puikiai maskavo savo emocijas ir simptomus, turi išreikšti viską, ko nepasakė ar neleido sau išjausti. BŪTINA turėti laiko ir erdvės , kur kitiems nepataikaujama.

Emocinis poilsis taip pat yra ir tiesos sakymas. Sakyti būtent tai, ką jauti, nebijant kitų reakcijos ar nuomonės. Leiskite sau pailsėti nuo šypsenos, kurios nejaučiate.

Jei trūksta emocinio poilsio, tikriausiai trūksta ir socialinio poilsio. Ne visada turime galimybę bendrauti su žmonėmis, kurie atgaivina ir praturtina. Tokiu atveju, be kaltės jausmo rinkitės buvimą su savimi. Vienatvė ir tyla nėra vienišumo požymiai, tai grįžimas į save, pas save. Su savimi.

Dvasinis poilsis – tai gebėjimas užmegzti ryšį su kažkuo svarbesniu už materialųjį pasaulį. Užsiimkite kažkuo didesniu už save ir įtraukite į savo kasdienybę maldą, padėką, meditaciją ar dalyvavimą bendruomenės gyvenime. Savanoriavimas ir rūpinimasis kitu, padeda pailsėti nuo savęs paties ir pasijausti, kad ne viskas sukasi aplink mus ir apie mus.

O labiausiai ADHD žmogus turi išmokti ilsėtis nuo kaltės jausmo, kuris vaikšto iš paskos, nesvarbu ar produktyviai dirbame ar stengiamės pailsėti. Būtent šis jausmas ir verčia ADHD žmogų nuolatos kažką veikti, kad kompensuotų savo užmaršumą, vėlavimus, neištesėtus pažadus ar neišpildytus sąrašus.

Kartais miegas mums yra tas labiausiai priimtinas poilsis, nes nereikia jausti. Ar ne? Bet tada mes pramiegosime visus gražiausius pavasarius ir santykius. Kad neperdegtume, reikia išmokti savimi pasirūpinti bent kartą į savaitę.

0 Shares:
1 comment
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like