Moterų ir mergaičių ADHD: Kodėl simptomai lieka nepastebėti?

ADHD moterims pasireiškia kiek subtiliau nei vyrams. Jiems dažniausiai būdingas hiperaktyvus ir (arba) impulsyvus ADHD, dėl kurio jie gali būti neramūs, nuolat judantys, trukdantys, neatsargūs, impulsyvūs, nekantrūs ir labai emocionalūs. Toks elgesys dar anksti vaikystėje atkreipia tėvų, mokytojų ar sveikatos specialistų dėmesį ir jei yra būtinybė skiriamas gydymas (medikamentai ir/ar elgesio terapija).

O moterims ir mergaitėms dažniausiai pasireiškia neatidumo tipas, dėl kurio joms sunku susikaupti, atkreipti dėmesį į detales, išlikti organizuotoms, klausytis ir įsiminti. Šie simptomai dažnai priimami kaip asmenybės bruožai, todėl apie ADHD moterys sužino daug vėliau arba nesužino visai.

Jausdamos simptomus, bet nežinodama diagnozės, moterys dažnai jaučia, kad jų gyvenimas yra nekontroliuojamas ir jame tvyro chaosas (netvarkingi namai, padrika mityba, užmaršumas ir gėdos jausmas). Kasdienės užduotys gali atrodyti pernelyg sudėtingos. Jos jaučiasi prislėgtos ir nuolatos pavargusios. Nepasitikėjimas savimi ir nepilnavertiškumo jausmas dažnai perauga į depresiją ir nuotaikos sutrikimus. Štai kodėl vėliau, kai jos kreipasi į specialistus dėl blogos savijautos ir nuolatinio streso, joms diagnozuojamas ne ADHD, o emocinis sutrikimas (nerimo priepuoliai, depresija, panikos atakos ir pan.).

Norėtusi, kad moterys laiku gautų joms reikalingą pagalbą ir palaikymą. Jei šios kasdienės situacijos Jums neatrodos svetimos, visko gali būti, kad Jums pasireiškia ADHD simptomai.

 1. Perfekcionizmas, viršvalandžiai ir sąrašų sudarinėjimas, siekiant kompensuoti praleistus terminus.
 2. Nuolatinis nerimavimas ir kalbėjimas su savimi, siekiant nusiraminti.
 3. Svajojimas visą dieną ir per daug laki vaizduotė.
 4. Hipersusitelkimas arba įsitraukimas į užduotį ir gebėjimas ignoruoti viską, kas vytksta aplinkui. Galite būti nedėmesingi kai kurioms gyvenimo sritims, tačiau galite skirti nedalomą dėmesį dalykams, kurie jums patinka.
 5. Neturite laiko pojučio arba sunkiai nustatote laiko prioritetus. Neįvertinate, kiek laiko užtruks tam tikra užduotis ir pamirštante suplanuoti visus užduoties aspektus.
 6. Pamiršti smulkmenas
 7. Pamirštate sumokėti skolas
 8. Galite užbaigti kitų žmonių mintis
 9. Pamirštate skalbinius skalbyklėje, todėl skalbiate dar kartą
 10. Staiga atsijungiate. Galvoje lyg vakumas ir apie nieka negalvojate.
 11. Sunkiai sekasi palaikyti namuose švarą ir tvarką, nors visada namuose tvarkotės.
 12. Jautriai reaguojate į kritiką.
 13. Kramtote lūpas ar nagų odeles.
 14. Sunkiai išlaikote akių kontaktą pokalbio metu.
 15. Pamirštate ko ėjote į kitą kambarį
 16. Atidėliojate atsakyti į svarbius el.laiškus ar skambučius
 17. Sunku dalyvauti pokalbyje ir sekti jo temą
 18. Neprisimenate vardų
 19. Sunku būti patalpose (parduotuvės, vakaręliai, atvirose darbo erdvėse), kur daug garsų ir vis blaškomas dęmesys (pokalbiai, ekranai, per ryškios interjero detalės, apšvietimas, intensyvus koloritas).
 20. Daug genealių idėjų, bet nei viena neįgyvendinta.
 21. Impulsyvus išlaidavimas ir negebėjimas laikytis biudžeto.
 22. Emocinis užkandžiavimas
 23. Visada ieškote raktų
 24. Kišenės pilnos nederančių daiktų
 25. Miego sutrikimai (produktyviausia dienos dalis prasideda sutemus)
 26. Trumpalaikiai pomėgiai
 27. Greitai įsimylite ir intensyviai susitelkiate į žmogų.
 28. Santykiai tesiasi tiek, kiek jus stimuliuoja antroji pusė
 29. Perdaug kavos
 30. Galite klausytis tos pačios dainos visą mėnesį, bet vėliau jos nekęsite
 31. Namuose visada skamba muzika
 32. Vis norisi ko nors skanaus
 33. Esate šnekutė
 34. Kaupiate smulkmenas, kurios neturi savo vietos (tas pirmas stalčius, kampinė spintelė, automobilio durelės, kuriose pilna visko ir tuo pačiu nieko).
 35. Rankinėje galima rasti visko
 36. Daug puodelių ten, kur leidžiate daugiausiai laiko (darbo stalas, lentynos, palangės)
 37. Miegate dieną, kad išvengtumėte rūpesčių
 38. Vienu metu galite galvoti apie daug dalykų ir nepasimesti
 39. Nerangi, todėl turite mėlynių netikėčiausiose vietose
 40. Atviraujate su nepažįstamaisiais
 41. Pametate ar užmirštate vertingus daiktus
Author:
Edukacinis projektas apie judrias ir smalsias smegenis. Atpažinkite save, savo vaikus ir artimuosius. Klauskite ir teiraukitės. Jei ieškote ADHD gido, kreipkitės. Bendraukime!
Comments
 • O taip! Vos trys punktai man nelimpa: 29 (niekada nemėgau kavos), 39 (nerangi buvau tik vaikystėje, vėliau „išdresavo“) ir 41 (neturiu aš tų vertingų daiktų… O gal jau pamiršau? Gal jau visus spėjau pamesti..?:)
  30 – 😀 😀 😀 Faktas kaip blynas…

  • Aš nežinau kiek kartų esu pametusi raktus ir neradusi telefono. Aš nekalbu jau apie “ką tik tai mačiau akyse” ar laikau rankoj ir vis vien ieškau. Mano stalas visada nukrautas puodeliais ir dirbant browseris yra pilnas tab’u. Nemeluosiu, bet ju visada 50+ ir visame tame aš puikiai naviguoju 🙂 visko reikia ir viskas svarbu 🙂

   • Aj, jo, tie tokie visokie kasdieniai daiktai tai taip – pastoviai kažkur po akimis, bet nežinau, kur. 😀
    O va su brangesniais, vertingesniais daiktais vaikystėje labai griežtai auklėjo (nes juk nebuvo tų daiktų tada taip lengva įsigyti, nieko nebuvo, ką turi, tą turi… Tai atsakomybė buvo milžiniška juos išsaugoti). Žodžiu, matomai, kažkoks įgūdis susiformavo.

 • Kas čia dabar buvo? Neturiu diagnozės, bet žinau, kad esu autistiška. Bet niekada nebūčiau pagalvojusi, kad tiek daug sutaps.. Lyg skaityčiau apie save.. Nesutapo tik su kava ir vardais. O visa kita, lyg žiūrėjimas į save veidrodyje.
  Bet au turiu tokią baimę. Turiu du vaikus su autizmo diagnoze. Auginu viena. Ir yra tokia baimė kreiptis dėl savęs pagalbos, nors tas chaosas buityje ir kasdienybėje labai mane vargina. Bet galbūt ta baimė nepagrįsta dėl mano nežinojimo ar neišmanymo. Man atrodo, kad man suteikta diagnozė pakenktų man su vaikais. Todėl niekur ir nesikreipiu..

 • O tai ka daryti toliau? Perskaiciau visus straipsnius Jusu siame puslapyje .. ir viskas taip labai artima! Bet o kaip su tuo gyventi? Kaip valdyti? As jau kuri laika itariau sia diagnoze, bet nemaniau, jog tai gali buti is tikruju taip tikra 😱 ar imanoma savarankiskai ismokti tai valdyti?! Ar visgi be pagalbos neiseis?

 • Daug tinka. Tik niekada nesupratau. Man yra virš 40, per gyvenimą daug išmokau slėpti, su kai kuo susigyventi, kažką išmokau per sunkų darbą. Net negalėjau įtarti kas tai. Nėra diagnozuota, sunku net pradėti, nes atrodo sunkus ir ilgas kelias. Supratau kad man gali būti ADHD tuomet, kai paaugo dukra ir matau tuos pačius simptomus. Ir pačios gyvenimas ištisas chaosas. Ypač kenčiu santykiuose. Sunku paaiškinti savo emocijas ir veiksmus artimam žmogui. Dažnai jaučiusi nevykelę. Liūdna, kad tik dabar pradedu suprasti kame problema. Kaltės jausmas ir maža savivertė yra kasdienybė. 🙁

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Let's get in touch

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours.