ADHD vaiko auklėjimas nepanašus į tradicinį auklėjimą. Jis kitoks vien dėl vaiko nenuspėjamo entuziazmo, emocionalumo ir pykčio priepuolių.
Reikalingas ne tik know how, bet ir abiejų tėvų bendrystės jausmas. Nėra lengva su kai kuriais ADHD simptomais ar nuotaikomis, tačiau palengvina žinojimas, jog vaikas vis dėl to gali perprasti ADHD smegenis ir kažkada jis nebegalvos apie save, kaip apie ADHD simptomų rinkinį.
Bet visų pirma, tėvai turi susitaikyti su tuo, kad ADHD smegenys yra kitokios ir nebelyginti jų su kitais vaikais. Nebesitikėkite iš jų normalaus elgesio (tipinio), o vietoj to skatinkite jo gerąsias savybes ir stiprinkite jo talentus. Vaikai daug kartų klys ir prisidirbs. Jei jie neturės erdvės bandyti dar kartą, jie tiesiog nustos savimi pasitikėti ir tikėti, kad atkaklumas yra auksinė savybė. Visada prisiminkite, kad Jūs esate svarbiau nei klasės auklėtoja ar klasė. Jūsų supratingumas ir palaikymas jam suteiks daug ramybės, bei drąsos būti savimi. Rasti save.
Tėvams svarbu suprasti, kad teks keisti ir savo elgesį: išmokti pačiam valdyti emocijas, laikytis disciplinos ir duoto žodžio, žodžiai turės atitikti elgesį, išklausyti ir išgirsti.
Vaistai kaip ir terapija gali būti puikus įrankis, norint suvaldyti ADHD, bet norime pabrėžti, kad vaistų neužtenka. Visada turi būti taikomi elgesio metodai, kurie padeda valdyti vaiko ADHD simptomus. Tam tikros gairės gali apriboti destruktyvų elgesį ir padėti vaikui pasitikėti savomis jėgomis.

Elgesio valdymo gairės
Du pagrindiniai elgesio valdymo principai, kurie taikomi ADHD vaikams: gero elgesio skatinimas ir atlygis už jį (teigiamas pastiprinimas), bei pasekmės, jei nebuvo laikomasi susitarimų ir taisyklių. ADHD vaikui yra būtina suprasti čia ir dabar, kas nutiko, kaip kas jaučiasi ir, kad veiksmai turi pasekmes. Ne tada, kai turėsite laiko ar kai grįšite namo, po visų darbų. Tada, kai vyksta veiksmas. Reaguoti reikia čia ir dabar.
1Iš anksto nuspręskite, koks elgesys yra priimtinas, o koks – ne. To tikslas – padėti vaikui apsvarstyti veiksmo pasekmes ir kontroliuoti impulsą veikti. Tam reikia tėvų empatijos, kantrybės, meilės, energijos ir jėgų. Pirmiausia tėvai turi tarpusavyje sutarti ir nuspręsti, kokį elgesį jie toleruos ir kokio netoleruos. Labai svarbu laikytis susitarimų, kitaip vaiko nepageidaujamas elgesys kartosis. Kai kuris elgesys turėtų būti visada nepriimtinas (ir vaikas turi tai labai aiškiai žinoti), pavyzdžiui, fiziniai išpuoliai, atsisakymas keltis ryte arba nenoras išjungti žaidimų, kai liepiama tai padaryti.
Taisyklės turėtų būti paprastos ir aiškios, o už jų laikymąsi vaikai turėtų būti skatinami. Jei turite šeimos taisyklių sąrašą, užrašykite jas ir padėkite matomoje vietoje. Kasdienis priminimas gali padėti vaikui geriau jas prisiminti.
2Apibrėžkite taisykles, bet leiskite sau būti lankstiems. Svarbu nuolat skatinti gerą elgesį ir atgrasyti nuo destruktyvaus elgesio, tačiau neturėtumėte būti pernelyg griežti savo vaikui. Turite išmokti ir sau priminti, kad ir klaidos mokina. Keistas elgesys, kuris nekenkia nei Jūsų vaikui, nei kam nors kitam, turėtų būti priimtas kaip individualios Jūsų vaiko asmenybės dalis. Neturėtumėte atgrasyti vaiką nuo tokio elgesio vien todėl, kad tai atrodo neįprasta (vaikščioti namuose su kepure, dėvėti tuos pačius rūbus kol nusibos, niūniuoti ar kalbėti su savimi ir pan. )
3Agresijos valdymas. Vaikams su ADHD (visai šeimai) agresijos protrūkiai yra dažna problema. “Time-out” gali būti veiksminga priemonė tiek vaikui, tiek patiems tėvams, bet turėkite omenyje, kad vaikas gali suprasti, jog sunkiausiu metu, kai emocijos pačios skaudžiausios, jis paliekamas vienas. Vėliau gali nutikti taip, kad vaikas vis mažiau dalinsis slogiomis emocijomis ar mintimis ir rinksis būti vienas, kol viskas jo akimis susitvarkys. Būkite atidūs.
Naujausi tyrimai apie pykčio valdymą ir ADHD : The ADHD-Anger Connection: New Insights into Emotional Dysregulation and Treatment Considerations
Jei vaikas agresyviai elgiasi viešoje vietoje, jį reikia nedelsiant ramiai ir ryžtingai iš patalpos ar situacijos išvesti. Jei taikysite “time-out” metodą, reikėtų paaiškinti tai kaip laikotarpį, per kurį jis gali atvėsti, nurimti ir pagalvoti apie pastarąjį elgesį. Nurimus, būtina pakalbėti apie tai ir išklausyti visas jo mintis, kad suprastumėte, kuri detalė jį taip paveikė ir kodėl. Dažnas ADHD vaikas savimi nusivilia, kai jaučia jog vėl sukuria situaciją, kurios negali kontroliuoti ir tuo labiau nuvilia aplinkinius. Gėdos ir kaltės jausmas po visko vaikui jau yra bausmė, todėl stenkitės sukurti saugią aplinką viską iškalbėti ir pačiam vaikui save suprasti.
Tačiau už destruktyvų, įžeidžiantį ar tyčia trikdantį elgesį, kuris prieštarauja sutartoms taisyklėms, turi būti taikomos ir sutartos pasekmės.

Stenkitės prisijaukinti…
…struktūrą. Sukurkite vaikui rutiną ir kasdien jos laikykitės. Nustatykite valgymo, namų darbų atlikimo, žaidimų ir miego ritualus. Paprastos kasdienės užduotys (pasiruošti rūbus sekančiai dienai, susidėti kuprinę, pagalvoti apie rytojaus pusryčius ir pan. ), gali suteikti esminę struktūrą.
…lengvai suskirstytasužduotis . Frazė “susitvarkyk kambarį” vaikui gali sukelti lengvą paniką, nes jis nežino kokios yra to sudedamosios dalys ir nuo ko pradėti (prisiminkite, buities organizavimas nėra natūralu ADHD). Skamba keistai, bet patikėkite manimi, tai gali būti nerimo priepuolio pradžia. Sprendimas? Visada galima darbus atlikti kartu, akcentuojant jų seką, o vėliau tiesiog ją priminti. Taip pat yra naudinga ant sienos laikyti didelį sieninį kalendorių, kuris padėtų jam prisiminti darbų eiliškumą. Net ir rytinę rutiną reikėtų suskirstyti į atskiras užduotis. Step-by-step metodika padės vaikams ir kitus darbus suskirstyti į mažsesnius procesus.
… neblaškymą arba ribokite dėmesį blaškančius veiksnius. ADHD vaikai yra linkę reaguoti į trikdžius. Televizija, vaizdo žaidimai ir kompiuteris skatina impulsyvų elgesį, todėl juos reikėtų reguliuoti. Geriausias būdas mažinti ekranus yra aktyvi veikla gamtoje.
… judesį ir mankštą. Intensyvi fizinė veikla puikiai degina energijos perteklių. Ji taip pat padeda sutelkti dėmesį į konkrečius judesius, bei mažinti impulsyvumą. Mankšta gerina koncentraciją, mažinti depresijos ir nerimo riziką, bei sveikai stimuliuoja smegenis. Ekspertai mano, kad lengvoji atletika gali padėti ADHD jaunuoliui rasti konstruktyvų būdą sutelkti savo aistrą, dėmesį ir energiją.
…miego režimą. Net ir po intensyvios dienos, miego iššūkis gali išlikti, o miego trūkumas stiprina neatidumą, hiperaktyvumą ir nerūpestingumą. Svarbu padėti vaikui geriau išsimiegoti. Norėdami padėti jiems geriau pailsėti, 2 val. prieš miegą atsisakykite stimuliatorių, tokių kaip angliavandeniai, intensyvūs garsai ir ekranai.
Patarimas: apie miego ritmą, jo ritualus, bei to svarbą vaiko raidai gali konsultuoti Ieva Anskaitienė
…įgarsintą mąstymą arba garsiai išsakyti mintis. ADHD vaikams gali trūkti savikontrolės. Dėl to jie elgiasi nepagalvoję. Paprašykite vaiko, kad jis išsakytų savo mintis ir samprotavimus, kai kyla impulsas kažką veikti čia ir dabar. LABAI svarbu suprasti vaiko mąstymo procesą, kad padėtumėte jam suvaldyti impulsyvumą.
…kantrybę ir padėkite išlaukti. Dar vienas būdas suvaldyti impulsą – kalbėti prieš veiksmą. Tai moko vaikus padaryti (patirti) pauzę ir garsiai išgirsti apie savo pačių ketinimus. Prieš pradedant veiksmą, verta aptarti, kodėl jis atliekamas, kokia to nauda ir kokios galimos pasekmės. Kokias pasekmes jis renkasi.
To nereikia prisijaukinti, bet kasdien stiprinkite vaiko pasitikėjimą savimi. Jūsų vaikas ne visada suvokia, kokį stresą gali sukelti jo elgesys ar kalbos. Svarbu išlikti ramiems.
Net, kai vaikas suklysta, priminkite jam, kad tai yra procesas (ilgas) ir visko, ko reikia, jis išmoks. Jausdamas palaikymą, jis nebenusivils savimi taip audringai ir sekantį kartą pasirinks kitaip.
… skirkite laiko kasdien, kad sužinotumėte kažką naujo apie ADHD ir ieškokite individualių konsultacijų. Jūs negalite visko išspręsti patys. Vaikui reikia šeimos, bet ir profesionalios pagalbos. Raskite terapeutą, kuris dirbtų su vaiku, o ir Jums bus lengviau suprasti kasdienos trikdžius. Nebijokite ieškoti pagalbos, jei jos reikia.
Daugelis tėvų taip susitelkia į savo vaikus, kad pamiršta savo pačių psichinius poreikius.
Terapeutas gali padėti suvaldyti ne tik vaiko, bet ir Jūsų pačių stresą bei nerimą. Patarimas: Jums gali padėti psichologė/terapeutė Aurelija Anenjevaitė. Taip pat kviečiame prisijungti prie aktyvios palaikymo ADHD LIETUVA grupės.
… mintį, kad Jūs pavargsite ir tai normalu. Leiskite sau ir partneriui pailsėti. Negalite būti 100 proc. palaikančiuoju visą laiką. Normalu būti prislėgtam ar nusivylusiam savimi ar vaiku. Kaip Jūsų vaikui mokymosi metu reikės daryti pertraukas, taip ir Jums reikės pertraukų. Suplanuoti laiką sau yra svarbu kiekvienam iš tėvų. Bet jei nėra galimybės atsipūsti ilgesnį laiką, rinkitės pasivaikščiojimus, sporto salę ar atpalaiduojančią vonią.
… kantrybės reikės daug. Negalite padėti impulsyviam vaikui, jei patys per daug jautriai reaguojate ar patiriate stresą darbe. ADHD vaikai dažnai renkasi erzelį vien iš nuobodulio, todėl jie žino, kurie asmenys šeimoje yra linkę aistringai atsakyti į jo netinkamą elgesį. Todėl jei išliksite santūrūs, padėsite vaikui greičiau nurimti, nes performansas vyksta daug trumpiau, kai nėra tam auditorijos. Prieš bandydami nuraminti vaiką, skirkite laiko sau atsikvėpti, atsipalaiduoti ir surinkti mintis. Nereaguokite impulsyviai ir Jūs. Kuo ramesni būsit, tuo ramesnis bus ir vaikas.

Prisiminkite, kad…
… neverta sureikšminti smulkmenų ir vertinkite, ne tik rezultatą, bet ir pastangas.
…. Jūsų vaiko elgesį lemia ADHD simptomai. Jei jausite pyktį ar nusivylimą, prisiminkite, kad vaikas nesirenka specialiai nenusėdėti vietoje, jis fiziškai negali išbūti ramus. Savikontrolės kai kuriose situacijose tiesiog nėra.
… dieną reikėtų vertinti po vieną ir nepamirškite į viską žvelgti švelniau. Tai tiesiog tokia diena ir tai yra rezultatas praėjusių dienų, todėl šiandien stengiatės iš visų jėgų, kurias turite, ir ryt bus kitaip.