ADHD vaistai padeda susikaupti ir sumažinti impulsyvumą, tačiau laiko planavimas, buities ir darbų organizavimas daugeliui ADHD žmonių išlieka iššūkiu. Išgirdus diagnozę ADHD asmenys pajaučia palengvėjimą (pagaliau suprantu, kas su manimi vyksta), bet tuo pačiu ir sutrinka.

Kas toliau? Dažnas pradeda gyvenimą iš naujo. Kaip save iš tikro vertinti? Gal reikalingas kitoks darbas? Kaip susitvarkyti karjerą? Kaip perprasti finansų planavimą ir grąžinti skolas? Kaip sutvirtinti santykius? Kaip sustyguoti gyvenimą?

Kas yra ADHD koučingas?

ADHD koučingas (sertifikuotas koučeris ir tuo pačiu ADHD ekspertas) yra palyginti nauja sritis, kuri pastaraisiais metais tampa vis labiau reikalinga. Toks koučingas yra papildoma priemonė, papildanti medikamentinį gydymą ir kitas nefarmakologines alternatyvas (naujų įpročių ir įgūdžių formavimas). ADHD koučeris padeda žmogui startuoti gyvenime iš naujo.

Sesijų metu pagrindinis dėmesys yra skiriamas ADHD iššūkiams: laiko valdymas, tikslų nustatymas, organizavimas ir problemų sprendimas.

ADHD koučingo metu sprendžiami akademiniai, profesiniai, emociniai ir tarpasmeninio gyvenimo sunkumai, atsirandantys dėl šių simptomų. Padedama žmoniems rasti būdų, kaip įveikti šiuos sunkumus. Individualių ar grupinių sesijų metu specialistai padeda sutelkti dėmesį į tai, kur jie yra dabar, kur jie nori būti ir kaip tai pasiekti.

Susitelkti ir abstrakčius tikslus paversti konkrečiais veiksmais.

ADHD koučeris taip pat padeda suprasti, kaip ir kada pasireiškia ADHD simptomai. Koks yra reikalingas dienos ritmas ir aplinka, kad simptomai pasireiktų švelniausiai. Dažniausi sesijų metu užduodami klausimai:

 • Kokių pokyčių norite padaryti savo kasdieniame gyvenime?
 • Kokių mažų žingsnelių galite imtis šiandien savo tikslų link?
 • Kaip galite motyvuoti save imtis veiksmų siekiant šio tikslo?
 • Kada šis veiksmas turi būti atliktas?
 • Kokių žingsnių jau ėmėtės ir kada imsitės likusių žingsnių?
 • Kaip įvertinsite savo plano poveikį?

Reguliarūs ir kontroliniai susitikimai yra esminė koučingo proceso dalis, kuri mokina ADHD asmenį nuoseklumo ir tęstinumo. ADHD asmeniui yra svarbu pristatyti savo pasiekimus ir įveiktus įššūkius, nes tai suveikia kaip apdovanojimas.

Koučingas nėra kognityvinė elgesio terapija

Dauguma koučingo veiklų yra pagrįstos kognityvinės elgesio terapijos (KET) principais. Tiek koučingas, tiek KET dažnai naudoja šiuos elementus:

 1. Tikslų nustatymas
 2. Prioritetų nustatymas
 3. Motyvacija
 4. Organizaciniai įgūdžiai
 5. Planavimas ir tvarkaraščių sudarymas
 6. Problemų sprendimas
 7. Streso valdymas
 8. Impulsų kontrolė
 9. Pasitikėjimo savimi ir savigarbos stiprinimas
 10. Santykiai ir bendravimo įgūdžiai
 11. Atminties gerinimas ir namų darbų atlikimas

Tačiau į koučingą žiūrima kaip į sveikatingumo modelį ir jis nėra skirtas padėti klientui gydytis ar spręsti psichologines kliūtis, trukdančias augti.

Koučingo metu daugiau dėmesio skiriama praktiniams kasdienio gyvenimo klausimams ir subalansuoto, sveiko gyvenimo būdo įpročių formavimui (finansams, namų priežiūrai, mitybai, fiziniam aktyvumui ir miegui).

Tuo tarpu KET metu labiau tikėtina, kad bus sprendžiami emocinio reguliavimo klausimai ir tiesiogiai gydomos gretutinės ligos, tokios kaip nerimas, depresija ar piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis.

ADHD koučriai sprendžia kasdienio gyvenimo problemas ir daugiausia dėmesio skiria tam, kas, kada ir kaip, bet retai – kodėl. Jie nėra apmokyti spręsti psichiatrinių, emocinių ir tarpasmeninių problemų, nebent jie taip pat yra licencijuoti psichikos sveikatos specialistai.

Psichikos sveikatos specialistai (pavyzdžiui, psichiatrai, psichologai, klinikiniai socialiniai darbuotojai, psichiatrijos slaugytojai, santuokos ir šeimos terapeutai) pagal formalias mokymo programas yra mokomi diagnozuoti ir gydyti psichikos sveikatos problemas, tokias kaip depresija, nerimas, asmenybės sutrikimai ir tarpasmeniniai sunkumai. Koučeriams šie reikalavimai nėra taikomi.

Kartais žmonės su ADHD daro vieną klaidą – samdo koučerį, kuris nesispecializuoja ADHD srityje. Jie nesupranta, kad strategijos, kurios veikia žmoniems, neturintiems ADHD, dažnai neveikia ADHD turintiems, kurių smegenys yra tiesiog kitokios.

Ar kiekvienas koučeris gali dirbti su ADHD žmonėmis?

Nors šiuo metu nėra jokios ADHD koučerių sertifikuojančios institucijos, daugelis žinomų institucijų yra nustačiusios griežtus kriterijus, pagal kuriuos gali būti laikomas ADHD koučeriu. Pavyzdžiui, ADHD koučingo organizacija (ACO), prieš įtraukdama specialistą į savo profesionalių ADHD trenerių sąrašą, patikrina, ar jie yra tinkamai apmokyti.

PASTABA: ICF nuo 2023 metų įtraukia neurodiverse coaching į savo programas.

ICF koučingas LIETUVOJE

Tačiau būtina suprasti, kad net ir geriausios programos ar daugybė sertifikatų dar negarantuoja, kad koučeris galės padėti. Todėl yra labai svarbi saviedukacija. Pačiam domėtis ir suprasti savo ADHD simtomatiką.

ADHD koučeris padeda susistyguoti gyvenimą ir susigrąžinti gal net 10 gyvenimo metų: baigti studijas, keisti profesiją, siekti geresnio darbo, padidinti pajamas, turėti geresnę dienos kokybę, sveikesnį gyvenimo būdą ir galiausiai sustiprinti pasitikėjimą savimi.

Nors Lietuvoje dar nėra asmenų, kurie užsiimtų ADHD koučingo praktika, vis vien tikimės, kad ateityje koučeriai susidomės čia dar neatrasta kryptimi, kuri tikrai reikalinga augančiai ADHD Lietuvos bendruomenei.

0 Shares:
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *