moterų adhd

Ilgą laiką buvo reikalingas ADHD vertinimas, skirtas specialiai moterims, nes skiriasi simptomų raiška, gyvenimo aplinkybės ir diagnostiniai iššūkiai, kurie gali turėti unikalų poveikį moterims.

Istoriškai ADHD tyrimai ir diagnostikos kriterijai daugiausia buvo grindžiami vyrų požymiais, kurie dažnai būna susiję su hiperaktyvumu ir trikdančiu elgesiu. Tačiau daugelis moterų ADHD simptomus patiria kitaip, pavyzdžiui, joms būdingi ryškesni neatidumo simptomai, emocinės reguliacijos sutrikimai ir internalizuota savigarbos kova. Dėl šių skirtumų moterys gali būti specialistų nepastebėtos arba joms gali būti nustatyta klaidinga diagnozė, nes jų simptomai gali mažiau atitikti tradicinius ADHD požymius, o labiau atitikti tokias būkles kaip depresija ar nerimas (SASI).

Kodėl ADHD vertinimas pagal lytį yra toks svarbus, ypač moterims?

1.Slepiami simptomai ir visuomenės spaudimas.

Moterys, sergančios ADHD, dažnai puikiai „maskuoja“ savo simptomus, nes visuomenė tikisi, kad jos bus organizuotos, atidžios ir rūpestingos. Tai lemia kompensacines strategijas, tokias kaip per didelis planavimas ir perdėta atsakomybė, kurios paslepia ADHD, tačiau sukelia didelę emocinę naštą. Labai svarbu, kad gydytojai naudotų lyčiai jautrias priemones, kad galėtų tiksliai nustatyti moterų ADHD.

2.Didesnė gretutinių ligų rizika

ADHD moterims kyla didesnė gretutinių ligų, tokių kaip nerimas, depresija, valgymo sutrikimai ir piktnaudžiavimas psichoaktyviosiomis medžiagomis, rizika. Šios problemos dažnai kyla dėl nuolatinio nepilnavertiškumo jausmo ir žemos savivertės, kurie gali peraugti į psichikos sveikatos sutrikimus arba juos sustiprinti. Šias būkles ir ADHD simptomus būtina atskirti atliekant lyčių požiūriu jautrų vertinimą ir taip užtikrinti veiksmingą visų susijusių problemų gydymą.

3.Gyvenimo etapo poveikis

Hormonų pokyčiai kritiniais gyvenimo etapais – brendimo, nėštumo, pogimdyminio laikotarpio ir menopauzės metu – daro didelę įtaką moterų ADHD simptomams. Daugelis moterų praneša apie sustiprėjusius simptomus menstruacijų metu arba po gimdymo. Norint stebėti šiuos pokyčius ir suprasti, kaip hormonų svyravimai veikia gydymą ir simptomų valdymą, labai svarbu atlikti lyčiai būdingus vertinimus, tokius kaip SASI.

4.Emocijų sutrikimai

Emociniai sutrikimai, kurie dažnai būdingi ADHD vyrams, moterims gali pasireikšti skirtingai. Daugeliui jų būdinga intensyvi savikritika, padidėjęs jautrumas atstūmimui ir perfekcionizmo siekis. Šie bruožai gali sutrikdyti santykius ir profesinę aplinką. Atliekant lyčiai pritaikytą vertinimą, būtina atsižvelgti į šiuos emocinius veiksnius, kad juos būtų galima veiksmingai nustatyti ir spręsti terapinėje aplinkoje.

5.Motinystės ir vaikų priežiūros poreikiai

ADHD simptomai gali apsunkinti kasdienį gyvenimą, tačiau mamoms ar globėjoms, iššūkių padaugėja. Daugelis moterų su ADHD, susiduria su „vaidmenų perkrova“, kai tenka žongliruoti darbu, namų ruoša ir mamystės pareigomis. Specializuotas įvertinimas yra būtinas, kad būtų galima atskleisti unikalius iššūkius, su kuriais moterys susiduria, ir sukurti paramos sistemas, kurios palengvintų jų psichinę naštą.

Kadangi moteris veikia hormoniniai pokyčiai (per menstruacijų ciklą, nėštumą ir menopauzę), kurie gali sustiprinti ADHD simptomus, buvo sukurtas SASI – Moterų ADHD simptomų savęs vertinimo aprašas. Jame pateikiami klausimai, padedantys nustatyti, kaip simptomai susiję su šiomis hormoninėmis fazėmis, ir atspindima patirtis, kurią standartiniai ADHD testai gali praleisti. Be to, dėl visuomenės lūkesčių moterys gali internalizuoti savo sunkumus arba per daug kompensuoti, todėl jų ADHD tampa mažiau pastebimas.

Moterims pritaikyti vertinimai padeda užtikrinti, kad jų unikali ADHD patirtis būtų geriau atpažįstama, todėl pagerėja diagnostikos tikslumas ir atsiranda veiksmingesnės paramos strategijos.

Atsisųskite testą

Kodėl ADHD diagnozė moterims gali pakeisti gyvenimą: emocinė sveikata, nervų sistema ir cikliškumas

ADHD diagnozė moterims padeda suprasti emocinius svyravimus, nervų sistemos poreikius ir menstruacijų ciklo įtaką savijautai.

ADHD mergaitėms ir moterims: iššūkiai, hormonų poveikis ir holistiniai gydymo metodai

[…]

Moterų ir mergaičių ADHD: Kodėl simptomai lieka nepastebėti?

[…]