Sekanti diena po ovuliacijos ir lyg iš niekur nieko ateina depresija? Būna taip? Dėl hormonų svyravimų moterims su ADHD pms metu (po ovuliacijos iki menstruacijų) gali itin sustiprėti ADHD simptomai. Anot Jane Massengill, sertifikuotos ADHD ekspertės, tokie pokyčiai turi įtakos, ne tik menstrucijų metu, bet ir brendimo, nėštumo ir menopauzės metu.
Kodėl taip blogai jaučiamės?
Hormonas estrogenas veikia smegenyse esančius receptorius, kurie išskiria natūraliai atsirandančias chemines medžiagas: serotoniną, dopaminą ir noradrenaliną. Kai estrogenų kiekis sumažėja likus kelioms savaitėms iki menstruacijų arba likus metams iki menopauzės, sumažėja ir šių cheminių medžiagų kiekis smegenyse. Kadangi ADHD simptomams įtakos turi daugelis tų pačių smegenų cheminių medžiagų, logiška, kad ADHD moterys tampa daug jautresnės, o pms pradeda panašėti į depresiją, kuri kartojasi kiekvieną mėnesį.
PMS, žemo estrogeno ir ADHD simptomai
Per pirmąsias dvi menstruacinio ciklo savaites estrogenų kiekis yra aukštas, todėl ADHD moterys jaučiasi energingesnės ir gali geriau kontroliuoti ADHD simptomus. Ciklo pabaigoje, kai natūraliai norisi ramybės ir poilsio, simptomai suintensyvėja. Daugelis moterų, kurios pradeda sekti moterišką ciklą, pastebi, jog būtent tuo metu suintensyvėja smegenų miglotumas (brain fog) ir užmaršumas. Be to, patampa itin jautrios bet kokiam stresui.
Štai keletas tipiškų simptomų, kurie pasireiškia, kai žemas estrogeno kiekis susiduria su ADHD:
- Depresija
- Nuotaikos svyravimai
- Miego problemos
- Dirglumas
- Nerimas
- Sumišimas
- Nuovargis
Kas gali padėti?
Jei turite ADHD ir patiriate stiprų PMS, vertėtų kreiptis į specialistus ir įvertinti skydliaukės veiklą, galimai užslėptą depresiją (po gimdymo), gliuteno netoleranciją ar pervargusią antinksčių liaukos (google: adrenal glands and stress) veiklą. Dėl nuolatinio streso atsiranda nuovargis, depresija, lytinio potraukio sumažėjimas ir hormonų pusiausvyros sutrikimo simptomai, tokie kaip PMS, migrena, mėšlungis ir nuotaikų kaita.
Jane Massengill rekomenduoja:
- Vesti žurnalą arba dienoraštį. Kasdieniai užrašai gali padėti suprasti koks maistas, dienos ir miego ritmas turi įtakos sekančiai dienos savijautai. Kada pasireiškia ADHD ir PMS simptomai ir kada jie yra blogiausi.
- Būti atviriems su savo partneriu ar šeimos nariais. Paaiškinus tokius hormonų pokyčius, kitiems gali būti lengviau ne tik suprasti, bet ir palaikyti.
- Vis dėl to pasikalbėti su terapeutu. Psichikos sveikatos priežiūros specialistai, išmanantys ADHD, gali padėti rasti būdą, kaip kontroliuoti blogą savijautą PMS metu.
- Išmokti streso valdymo techikas. Gilus kvėpavimas, meditacija ir proto bei kūno pratimai.
- Būkite sau atlaidūs. Supratus šią nelengvą kombinaciją, bus lengviau planuoti svarbius darbus.
- Planuoti asmenines pertraukas ir jei reikia prašyti pagalbos, kai žinote, kad jos tikrai prireiks.
- BŪTINA savimi pasirūpinti. Tai ypač svarbu ADHD moteriai ( gerai maitintis, pakankamai miegoti, vengti kofeino ir ypač alkoholio). Daugelis moterų, kurios patiria sunkius ADHD ir PMS simptomus rekomenduoja kasdienę mankštą ir meditaciją.