ADHD moterys ir PMS: kodėl ciklo pabaigoje jaučiamės taip blogai?

Ar tau pažįstamas jausmas, kai kitą dieną po ovuliacijos lyg iš niekur atslenka depresija? Nuotaika keičiasi, motyvacija dingsta, o kasdieniai dalykai ima varginti labiau nei įprastai?

Jei esi moteris, gyvenanti su ADHD, labai tikėtina, kad tai nėra tik „nuotaikų kaita“. PMS laikotarpis (nuo ovuliacijos iki menstruacijų pradžios) gali ypač paaštrinti ADHD simptomus. Dėl hormonų svyravimų, o ypač – dėl estrogeno kiekio sumažėjimo, mūsų nervų sistema tampa jautresnė, smegenys veikia kitaip, ir tai tiesiogiai veikia mūsų savijautą, emocinį stabilumą bei gebėjimą susikaupti.

Kas vyksta su ADHD simptomais po ovuliacijos?

1. Didėja dirglumas ir jautrumas

Kiekviena smulkmena – garsas, balsas, kvapas ar net prisilietimas – gali atrodyti erzinantis. Sensorinis jautrumas paaštrėja, o ribos, kurias anksčiau galėjai toleruoti, tampa nepakeliamos. Tai viena dažniausių priežasčių, kodėl moterys su ADHD ciklo pabaigoje tampa irzlūs, lengvai suerzinamos, trokštančios tylos ir vienumos.

2. Stiprėja emocinis nestabilumas
Estrogenas padeda reguliuoti serotonino kiekį smegenyse, todėl kai jo sumažėja, sumažėja ir gebėjimas susidoroti su emociniais svyravimais. Emocijos tampa lyg banguojanti jūra – staigiai keičiamos, neprognozuojamos ir stiprios. Tai ypač sunku ADHD turinčioms moterims, kurios ir taip linkusios stipriai reaguoti į aplinkos dirgiklius.

3. Atsiranda „smegenų migla“ (brain fog)
Sunku mąstyti aiškiai, sunku prisiminti, ką ketinai padaryti, mintys tarsi plaukia. Tai dažnai lemia ne tik hormonų pokyčiai, bet ir tai, kad organizmas šiame etape reikalauja lėtėjimo. ADHD protui, kuris įpratęs veikti greitai ir impulsyviai, šis natūralus organizmo sulėtėjimas atrodo kaip kliūtis, kuri kelia frustraciją.

4.Sunku susikaupti
Dopamino trūkumas tampa ypač ryškus: mintys šokinėja, neįmanoma pradėti ar užbaigti užduočių, o net ir paprastos dienos užduotys atrodo per sudėtingos. Tai ne tinginystė – tai realus neurocheminis pokytis smegenyse. Todėl per PMS laikotarpį ADHD moterys dažnai jaučiasi lyg praradusios savo produktyvumą ar gebėjimą susitvarkyti su kasdienybe.

5.Gali pasireikšti nerimo ir net depresijos simptomai
Kai estrogenas krinta, smegenys tampa mažiau atsparios stresui, todėl padidėja rizika patirti nerimą, beviltiškumo jausmą ar net trumpalaikę depresiją. Kai kurios moterys su ADHD šį laikotarpį apibūdina kaip „kas mėnesį grįžtančią tamsą“. Tai nėra silpnumas ar perdėta reakcija – tai biologija.

6.Nervų sistema tampa ypač perstimuliuota
Tai jausmas, kai viskas yra „per daug“: garsas, kvapai, žmonės, net tavo mintys. Dėl to moterims su ADHD PMS laikotarpis gali priminti mini sensorinį perdegimą – viskas kelia įtampą, sunku išlaikyti kantrybę, norisi pasislėpti. Kai kurie tai apibūdina kaip mini depresijos epizodą, kuris kartojasi kiekvieną mėnesį.

PMS, žemas estrogenas ir ADHD simptomai: kaip visa tai susiję?

Moterų ciklas turi tiesioginį poveikį ADHD simptomams. Per pirmąsias ciklo savaites, kai estrogenų lygis pakilęs, daug ADHD turinčių moterų pastebi, kad jų nuotaika stabilesnė, energijos daugiau, lengviau susikaupti, grįžta pasitikėjimas savimi. Tai laikas, kai dopaminas ir kiti neuromediatoriai veikia efektyviau, o smegenų veikla jaučiasi aiškesnė.

Tačiau antroje ciklo pusėje, ypač prieš pat menstruacijas, kai estrogenas krinta, organizmas natūraliai ruošiasi poilsiui. ADHD simptomai šiuo laikotarpiu dažnai sustiprėja, o emocinė ir nervinė sistema tampa jautresnė nei įprastai.

Dažniausi ADHD simptomai prieš menstruacijas:

Emocinis išsekimas ir depresijos pojūtis

Kai estrogeno lygis žemas, smegenys turi mažiau „emocinės apsaugos“. Mažėja serotonino lygis, todėl tampa sunkiau susidoroti su emocijomis, atsiranda bejėgiškumo ar net liūdesio jausmas. ADHD moterims tai gali atrodyti kaip staigus kritimas į tamsesnę nuotaiką be aiškios priežasties.

Didelis fizinis ir protinis nuovargis

Šiuo metu net paprastos užduotys gali atrodyti neįveikiamos. Organizmas lėtėja, bet ADHD protas nori veikti – šis neatitikimas sukelia vidinį konfliktą ir energijos nutekėjimą. Tai dažnai klaidingai laikoma tinginyste, nors iš tikrųjų tai – biologinis perdegimas.

Nerimas ir neramumas

Kai dopamino ir serotonino kiekiai krenta, smegenys praranda gebėjimą reguliuoti stresą. Atsiranda nerimo būsena, kurios negalima logiškai paaiškinti. Jautiesi įsitempusi, lyg kažkas tuoj nutiks – nors išorėje viskas ramu. ADHD moterims šis nerimas gali būti ypač stiprus.

Miego sutrikimai 

Dėl hormoninių pokyčių gali būti sunku užmigti, dažnai prabundi naktį arba ryte jautiesi pavargusi, net jei miegojai pakankamai valandų. ADHD smegenims, kurios ir taip sunkiai išsijungia, šis laikas tampa dar sudėtingesnis.

Sumišimas, užmaršumas, mentalinis „lėtumas“

Šis laikotarpis dažnai lyginamas su „smegenų migla“. Mintys sulėtėja, sunku aiškiai kalbėti ar prisiminti ką tik pasakytą sakinį. ADHD moterims, kurioms būdingas greitas mąstymas, tai gali kelti nusivylimą savimi.

Sumažėjęs dėmesys ir produktyvumas

Šiuo metu sunku išlaikyti dėmesį net trumpam laikui, o pradėti naują užduotį – dar sudėtingiau. Projektai lieka nebaigti, kyla kaltės jausmas, bet jėgų sugrįžti prie jų tiesiog nėra.

Padidėjęs jautrumas garsams, kvapams ir sensoriniams dirgikliams

Garsūs garsai, kvapai, spaudžianti apranga ar net žmonių buvimas šalia gali sukelti vidinę paniką. Nervų sistema šiuo metu yra tarsi be odos – viską jaučia intensyviau. ADHD moterys šiuo laikotarpiu dažnai trokšta tylos, ramybės ir atsitraukimo nuo socialinių situacijų.

Jei jautiesi tarsi „grįžtanti į sunkesnę versiją savęs“ – tu ne viena

Tai ne tavo kaltė. Tai tavo organizmas – ypatingai jautrus hormonų svyravimams, veikiantis kitaip nei neurotipinės sistemos. ADHD moterų nervų sistema ir hormonų pokyčiai dažnai persidengia, sukeldami stiprias emocines ir fizines reakcijas.

Noriu priminti: šis cikliškas svyravimas nėra tavo silpnumas – tai kvietimas pažinti savo kūno ritmus. Su tinkama strategija ir švelniu požiūriu į save, šį laiką galima paversti ne trūkumu, o ženklu, kada reikia sulėtinti tempą ir pasirūpinti savimi kitaip.

 

Author:
Edukacinis projektas apie judrias ir smalsias smegenis. Atpažinkite save, savo vaikus ir artimuosius. Klauskite ir teiraukitės. Jei ieškote ADHD gido, kreipkitės. Bendraukime!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *