Pagaliau diagnozė. Pagaliau yra atsakymas į kvailiausius poelgius ir pasirinkimus. Kaip jautėtės? Kai kuriems tai lyg palengvėjimas, kiti dar vis bando tikslinti ar tai nėra tiesiog blogas miegas ir vitaminų trūkumas. Gal tai vis dėl to vaikystės trauma, kurios nepamenu?

Vieni tuo dalinasi, kiti slepia ir bando patys viską išspręsti. Vieniems palengvėja, kitiems dar labiau neaišku, kaip vis dėl to gyventi toliau. Kaip vis dėl to susikurti ramybę ir stabilumą?

Bet kone kiekvienas pereina tą patį ciklą, kai reikia išgedėti viską: nelaimes, skyrybas, praloštas sumas, kvailus kreditus, atleidimus, prarastus brangius žmones, draugystes, pareigas ir komandas. O labiausiai liūdna dėl prarastų galimybių.

Reikia laiko atsisveikinti su buvusiu gyvenimu, kad su ramybę būtų galima planuoti ateitį.

Sielvarto ciklą sukūrė šveicarų ir amerikiečių psichiatrė Elizabeth Kübler-Ross, siekdama apibūdinti, kaip žmonės susidoroja su bet kokia psichikos liga ar būsena. Ši sąvoka buvo naudojama apibūdinti procesui, kurį žmonės išgyvena bandydami susitaikyti su bet kokiais dideliais gyvenimo pokyčiais. Ji taip pat gali būti naudojama apibūdinti iššūkiams, kuriuos patiria žmonės, kuriems diagnozuotas ADHD.

Nejuokinga, bet sielvartas po ADHD diagnozės yra tikras

Po diagnozės reikalingas laikas, kad būtų galima iš naujo išgyventi kertines gyvenimo situacijas ir pamatyti visą siužetą kitu kampu. Pagaliau viskam rasti paaiškinimą ir susigyventi su kiekvienu “ach va kodėl taip buvo…?” momentu.

Žmogus vis dėl to nenorėjo manęs įskaudinti, tai tiesiog mano RSD (atstumimo baimė). Ne pats darbas nuobodus, bet man tiesiog darosi nuobodu kiekvieną sezoną, nes trūksta nuotykio ir nežinomybės jausmo.

1 etapas: Neigimas

Tai pirminė reakcija, kurią žmogus natūraliai išreiškia sužinojęs, kad jam įtariamas ADHD, nes daugeliui tai liga ir gyvenimo sunkumai ir apribojimai. Atsiranda gailestis ir lyg pritarimas visiems, kad “nu tikrai su tavim kažkas negerai“.

ADHD simptomai siesis su asmens bruožais ar charakterio savybėmis. Nepaisant visų šių nesmagumų, jums svarbu žinoti, kad ADHD simptomai yra natūralus reiškinys, nes ADHD smegenys yra kitokios.

Bet dažnas šiame etape išgyvena (staigaus) šoko laikotarpį, o tai yra pagrįsta reakcija, atsižvelgiant į tai, kokia rimta iš tikrųjų yra ADHD būklė.

2 etapas: Pyktis

ADHD diagnozė taip pat gali padėti suprasti, kad nesėkmės ir nelaimės, kurias patyrėte, buvo tiesioginės jūsų ADHD būklės pasekmės. Dažnai pradėsite grįžti į savo praeitį, kad pamatytumėte, kaip ADHD stipriai paveikė visas jūsų gyvenimo sritis. Tuo metu išgyvensite daugybę pykčio epizodų, kai nusivilsite dėl tada prarastų galimybių ir norėsite atsukti laiką atgal ir viską daryti kitaip. Būsite linkę sutelkti dėmesį į akimirkas, nuo kurių, jūsų manymu, prasidėjo ADHD, ir jausite nuoskaudą žmonėms, kurie iš nežinojimo pasielgė netinkamai (nes jūs irgi nežinojote).

Tada greičiausiai girdėjote, jog reikalinga tiesiog griežtesnė disciplina ar griežtesnio žodžio, Jums reikia labiau pasistengti, mažiau tingėti, neturite vertybių, nemokate bendrauti, užsiplieskiate kaip degtukas, rūpi tik žaidimai ir visiškai negalvojate apie pasekmes. Nesuprato jie ir jūs, kodėl esate TOKS. Taip pat galite jausti pyktį, nes gyvenimas jums buvo sunkus ir neteisingas. Panašiai kaip ir neigimas, pyktis yra natūrali ADHD sielvarto ciklo dalis, ir vienintelis būdas jį įveikti – su juo išbūti.

3 etapas: Depresija

Net jei išgyvenote varginantį “gydymo” procesą ir padarėte beveik viską, kad pagerėtų, jums vis tiek gali būti sunku prisitaikyti prie naujo gyvenimo būdo, nes reikia ugdyti naujus įpročius ir kurti naują rutiną.

Taip, ADHD neišgydoma, bet simptomus galima suvaldyti. O svarbiausia, visko nenurašyti, kai simptomai suaktyvėja. Taip, bus momentų, kai jausitės prislėgtas, nes naujas gyvenimo būdas yra nepatogus ir labiau nežinomas. Norėsis grįžti į ankstesnį gyvenimą, nes jis jums buvo daug geriau pažįstamas.

Visada žinokite, kad tai tik ši diena. Kiekviena diena turi savą nuotaiką. Palengvėja, kai galvoji, jog ši diena greičiausiai yra vakar dienos rezultatas: ar valgėte? pamiršote vandenį? visą dieną skyrėte vienam projektui ir pamiršote viską aplinkui? nebendravote? ausyse skalbėjo tas pats playlist’as? Nieko tokio, nervų sistemai reikia pailsėti ir persikrauti.

4 etapas: Derybos

Derybų etape žmonės pripažįsta, kad jie turi ADHD ir pradeda ieškoti sprendimų. Kai pradėsite suprasti, koks yra Jūsų ADHD, natūraliai ieškosite būdų, kaip tai ne tik suvaldyti, bet kaip išnaudoti kai kurias savybes savo naudai. Ieškosite ir susidursite su įvairiais ADHD valdymo būdais: terapijos, mityba tinkamiausia ADHD smegenims, kasdienio judesio svarba, koučingo sesijos, bendruomenės paieškos ir vaistus. Suprasite ir tai, kad nėra vieno universalaus būdo. Kiekvienas kuria savo KOMBO.

Daugelis ADHD žmonių po diagnozės tikisi stebuklingo vieno būdo, kuris akimirksniu palengvins simptomus, bet tai yra “life long” procesas. Ilgas ir laipsniškas. Tenka mokytis iš naujo geresnės rutinos, ugdyti įpročius ir veikti per “nenoriu“.

5 etapas: Primėmimas

Priėmimas laikomas paskutine sielvarto ciklo faze. Tačiau kadangi tai yra “ciklas”, ADHD asmenys bus linkęs arba sustoti čia, arba kartoti visą procesą iš naujo. Priėmimas ateina tada, kai visiškai ir giliai integruojate mintį, kad mūsų smegenys veikia kitaip. Tai nepasikeis.

Paskutiniame etape nebegalvosite apie ADHD kaip apie moralinę nesėkmę ar valios silpnumą. Suprasite ir be panikos priimsite tiesą, kad nors ir galite valdyti ADHD simptomus, jie vis tiek egzistuos ir jie gali sustiprėti. Tačiau jūs esate jau tam pasiruošę ir tinkamai reaguojate į ADHD.

Gali atrodyti, kad tai yra lengvas ir paprastai pasiekiamas etapas, bet iš tikrųjų susitaikyti ir priimti save “ribotą” yra sunkiau. Duokite sau laiko tiek, kiek reikia ar jaučiate, kad reikia, kad suprastumėte, kad apribojimų iš tikro neturite.

Suprasite ir tai, kad pats sunkiausias dalykas apie ADHD yra bandymas save paslėpti ir pritaikyti prie visuomenės. Save dozuoti, dėvėti kaukes, rūpintis, kad visiems būtų gerai, praktikuoti perfekcionizmą ne dėl geros kokybės, bet dėl baimės gauti dar vieną pastabą.

0 Shares:
1 comment
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like